Profilaktyka przy żylakach

Domowe sposoby na bolące nogi

Domowe sposoby na bolące nogi

Jak w oczekiwaniu na planowany zabieg leczenia żylaków złagodzić objawy choroby. Jakie są domowe sposoby na bolące nogi?

Pandemia koronawirusa COVID-19 zmieniła pracę wielu oddziałów szpitalnych i poradni ambulatoryjnych. Planowe zabiegi operacyjne najczęściej przesuwane są na “lepsze czasy”, a chorzy jeszcze dokładnie nie wiedzą, kiedy będą mogli zgłosić się do szpitala na leczenie. Także wiele gabinetów zajmujących się małoinwazyjnym leczeniem objawów przewlekłej niewydolności żylnej zawiesiło swoją pracę do odwołania.

Tele porady i spotkania wideo

Wielu lekarzy w trosce o swoich pacjentów, pomimo zamkniętych gabinetów specjalistycznych i poradnii wciąż udziela porad swoim pacjentom. Za pomocą telefonu lub specjalnego programu chory może połączyć się ze swoim lekarzem i zgłosić mu niepokojące objawy. W wielu sytuacjach, specjalista słysząc opisane przez chorego zmiany lub widząc ich zdjęcie, jest w stanie pomóc choremu na odległość. Dzięki wprowadzeniu systemu elektronicznych recept może także zapisać choremu niezbędne leki oraz pomóc dobrać wyroby uciskowe.

Leczenie zabiegowe i operacyjne

Istnieje grupa chorych, których rozwój PNŻ postępuje w szybkim tempie. Pacjenci ci najczęściej czekają na umówiony zabieg leczenia żylaków lub planowali zapisać się na niego w ostatnich miesiącach. Wielu pandemia koronawirusa popsuła takie plany, a leczenie zabiegowe musi zostać przełożone na późniejszy termin. Co zatem może zrobić pacjent, aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy PNŻ i zapobiec rozwojowi objawów choroby na czas pandemii wirusa SARS COV-2?

teleporada na bolące nogi

Regularne stosowanie zaleconej przez lekarza kompresjoterapii

Kompresjoterapia to jedna z metod wspomagania leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Polega ona na noszeniu przez chorego wyrobów uciskowych – najczęściej w postaci specjalnych pończoch uciskowych, rajstop, podkolanówek czy opasek. Mają za zadanie usprawnić odpływ żylny i chłonny w kończynie dolnej. Wspomagają także mechanizmy utrzymujące prawidłowe krążenie żylne i chłonne, oraz zwiększają przepływ krwi przez żyły układu głębokiego. Tego typu działanie zmniejsza ryzyko zakrzepic żylnych, znacznie niwelując dolegliwości związane z zaburzeniami żylnymi i dokuczliwymi obrzękami.

Kompresjoterapia to zdaniem specjalistów jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki PNŻ. Jednak  aby działała ona poprawnie musi być stosowana przede wszystkim regularnie. Wielu chorych przez np. złe dobranie wyrobów uciskowych rezygnuje z ich stosowania lub robi to sporadycznie, w momencie pojawienia się ostrych dolegliwości bólowych. Warto jednak, aby chory nosił wyroby kompresyjne częściej, np. kiedy planuje dłuższy spacer lub utrzymywanie przez kilka godzin pozycji wymuszonej. Aby pończochy uciskowe czy inne wymienione wyroby były wygodne i spełniały swoje zadanie powinny być dobrane przez specjalistę, który wykona profesjonalny pomiar i pomoże wybrać odpowiedni rozmiar wyrobu.

Dieta i aktywność fizyczna

Zdrowa dieta, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz dopasowana do kondycji forma aktywności fizycznej to podstawowe czynniki ograniczające rozwój przewlekłej niewydolności żylnej.

Dieta wspomagająca leczenie żylaków oparta jest o zdrowe, niskoprzetworzone produkty. Chory powinien unikać fast foodów, dużej ilości soli oraz spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Należy także zwrócić uwagę na picie dużej ilości wody – co najmniej 2 litry dziennie, można także sięgnąć po różne herbaty ziołowe.

Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do możliwości chorego i być przez niego akceptowana. Doskonałą formą takiej aktywności są szybkie spacery, nordic walking lub jazda na rowerze. Jeśli pacjent nie wie jaka forma aktywności będzie dla niego najlepsza lub odczuwa dolegliwości podczas wykonywania ćwiczeń powinien skonsultować się ze specjalistą – najlepiej lekarzem lub fizjoterapeutą.

Unoszenie nóg do góry

Kiedy po całym dniu wieczorem pojawiają się dolegliwości bólowe najlepiej przyjąć wygodną pozycję, a nogi unieść nad poziom serca.

Wodne masaże nóg z wykorzystaniem letniej lub chłodnej wody

Woda nie tylko chłodzi, ale także zmniejsza dolegliwości bólowe i redukuje obrzęki. Najlepszym sposobem na wykonanie masażu wodnego jest wykorzystanie do tego specjalnego urządzenia. Jeśli jednak nie mamy go w domu nogi można moczyć w chłodnej lub letniej wody np. z dodatkiem specjalnej soli. Taką sól zakupić możemy w aptece lub sklepie zielarskim.

Unikanie gorących kąpieli i ekspozycji kończyn na słońce

Wysoka temperatura i ekspozycja na słońce to główni wrogowie żylaków. Mogą być przyczyną pojawiania się nowych zmian, ale także obrzęków oraz wzmagać uczucie ciężkich nóg i dolegliwość bólowych. W ciepłe dni najlepiej jest unikać ekspozycji na słońce ,unikać kąpieli słonecznych.

Unikanie chodzenia w butach na wysokim obcasie

Nawet dla osób zdrowych długotrwałe chodzenie w butach na wysokim obcasie może skutkować dolegliwościami bólowymi. U kobiet chodzących w szpilkach środek ciężkości ciała przesuwa się na przednią część stopy, co niekorzystnie wpływa na kręgosłup. Buty na wysokim obcasie ograniczają aktywność mięśni łydek. Może to skutkować pojawieniem się żylaków. Specjaliści radzą zatem, aby na co dzień zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie i ubierać je tylko okazjonalnie.

Related Posts