Profilaktyka przy żylakach

W trosce o zdrowie mężczyzn – Dzień Ojca

dzień ojca

Dzień Ojca, który obchodzimy 23 czerwca, to doskonała okazja, aby pomyśleć o zdrowiu seniorów w naszej rodzinie. W tym dniu warto porozmawiać z naszymi ojcami, dziadkami oraz bliskimi w podeszłym wieku o problemach, z którymi się zmagają oraz zaoferować im pomoc w kwestiach, które pozostają nierozwiązane.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Dla wielu seniorów kwestie związane z ich zdrowiem są bardzo ważnym aspektem życia. Osoby starsze chętnie korzystają z porad dotyczących zdrowia zamieszczanych w gazetach, telewizji śniadaniowej czy w reklamach. Wiele z nich jednak nie jest skuteczne dla wszystkich osób, a co więcej często nie działa na przyczynę problemu i jedynie łagodzi jego objawy.

Dziś można zauważyć trend, że wielu z nas, nie tylko w podeszłym wieku, tylko pozornie dba o swoje zdrowie. W aptece zaopatrujemy się w suplementy diety oraz leki “poprawiające funkcjonowanie organizmu”, a zapominamy o prewencji pierwotnej, na którą składa się przede wszystkim zdrowy tryb życia.

Rozmawiając z naszymi rodzicami czy dziadkami, zwróćmy im uwagę że podstawą dobrego samopoczucia oraz zachowania zdrowia, jest dobrze zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna. Osoby starsze po zakończeniu życia zawodowego więcej czasu spędzają w domach. Wielu z nich nawet kilkanaście godzin dziennie siedzi przed telewizorem, praktycznie wcale nie zmieniając pozycji ciała. Postarajmy się przypomnieć im o głównych zasadach zachowań prozdrowotnych i zwróćmy uwagę na konieczność zachowywania aktywności fizycznej (w przypadku osób starszych doskonałą formą mogą okazać się spacery lub nordic walking).

Przy okazji wizyty z okazji Dnia Ojca zaprośmy tatę na wspólny spacer i znajdźmy czas na rozmowę o zdrowiu. Osoby starsze, pomimo że trapi je wiele schorzeń, często nie mówią o tym swoim dzieciom, nie chcąc ich martwić. Najbliżsi niekiedy dowiadują się o chorobie, kiedy jest ona już w zaawansowanym stadium rozwoju, a chory wymaga specjalistycznego leczenia.

Pandemia utrudnia kontakt z lekarzem

Pandemia COVID-19 sprawiła, że trudniej jest dostać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Także wiele placówek specjalistycznych zawiesiło porady specjalistów oraz badania diagnostyczne. Oczywiście lekarze w uzasadnionych przypadkach lekarze przyjmują pacjentów w swoich gabinetach, ale większośc wizyty odbywa się zdalnie. Pandemia wirusa SARS – COV-2 ograniczyła nasze kontakty z najbliższymi. Znaczna grupa osób starszych w marcu, kwietniu i maju spędzała czas w samotności, we własnych domach, nie mając dostępu do zakupów w sklepie czy aptece. Spotykając się z rodzicami czy dziadkami warto sprawdzić ich zapasy stale przyjmowanych leków oraz uzupełnić je w razie potrzeby. Jeśli zauważamy, u któregoś z naszych bliskich pogorszenie stanu zdrowia, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym, a jeśli sytuacja jest poważniejsza udać się (najlepiej własnym transportem) na najbliższy oddział ratunkowy.

Z jakimi problemami zmagają się mężczyźni 65+

Spotykając się z naszymi ojcami wydaje nam się, że są oni w dobrym stanie zdrowia. nic nie wskazuje, że rozwijają się u nich choroby przewlekłe, wielu z nich także nie sygnalizuje dolegliwości związanych z chorobami. Okazuje się, że większośc osób po ukończeniu 65 roku życia zmaga się z więcej niż jedną chorobą przewlekłą. Seniorzy w Polsce najczęściej cierpią z powodu chorób miażdżycowych – ich powikłania to choroba wieńcowa, udar mózgu czy zawał serca, ale także chorują na otyłość, depresję, choroby otępienne, cukrzycę, nadciśnienie oraz zmagają się z nietrzymaniem moczu. Schorzeniem, o którym wciąż niewiele się mówi, a jest bardzo powszechna wśród osób starszych jest przewlekła niewydolność żylna, której widocznym objawem są pajączki oraz żylaki.

Przewlekła niewydolność żylna dotyczy także mężczyzn 

Często powtarzanym mitem jest opinia, że przewlekła niewydolność żylna dotyka tylko kobiet – pnż to choroba zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć kobiety chorują na nią częściej.

Do zachorowania na przewlekłą niewydolność żylną predysponować może przede wszystkim spędzanie dużej ilości czasu w pozycji wymuszonej. Może to być pozycja zarówno stojąca, jak i siedząca. Choroba dotyka często osób wykonujących np. zawód fryzjera czy sprzedawcy oraz pracę biurową.

Dzień Ojca to czas, kiedy warto zapytać bliskich o ich stan zdrowia. Spędzając wspólnie czas zwróćmy uwagę na problemy zdrowotne naszych ojców,porozmawiajmy o tych, które ich trapią. Jeśli narzekają oni na bóle łydek, a na nogach pojawiły się widoczne zmiany, warto skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje problem i dobierze najlepszą metodę leczenia. W tym celu można skorzystać z porady chirurga naczyniowego, flebologa lub angiologa. Aby zapisać się na wizytę do wymienionych specjalistów należy pobrać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skierowanie. Przewlekła niewydolność żylna to choroba nieuleczalna, nie można jej wyleczyć środkami farmakologicznymi. Jedyną skuteczna metodą leczenia i łagodzenia jej objawów jest leczenie zabiegowe: operacyjne oraz małoinwazyjne.

Related Posts