Leczenie żylaków

Fizykoterapia a leczenie żylaków – ćwiczenia po zabiegu Flebogrifem

Fizykoterapia a leczenie żylaków

Leczenie żylaków za pomocą Flebogrifu gwarantuje pacjentowi powrót do aktywności fizycznej już kolejnego dnia. Czy pacjent faktycznie może wrócić do sportu już kilka dni po zabiegu?

Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni, że po zabiegu leczenia żylaków za pomocą Flebogrifu pacjent może wrócić do normalnej aktywności fizycznej już kolejnego dnia. Musi jednak pamiętać o zastosowaniu kompresji. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się pończocha uciskowa o II stopniu ucisku. Kompresjoterapia powinna być stosowana przez dwa tygodnie, a w pierwszym tygodniu przez całą dobę, żeby leczenie żylaków miało najlepsze efekty.  

Czy oznacza to, że pacjent, który przed zabiegiem chodził na siłownię może wykonywać tam wszystkie ćwiczenia?

Najlepiej na początku jak zawsze skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem i opowiedzieć mu o swojej dotychczasowej aktywności. Choć po zabiegu dozwolone są ćwiczenia na siłowni, to należy zadbać o ich odpowiednie natężenie. Należy pamiętać o tym, by w pierwszych tygodniach wykonywać mniej intensywne ćwiczenia w obrębie operowanej kończyny. 

W profilaktyce leczenia żylaków stosuje się także fizykoterapię. Czy ona również może być kontynuowana po zabiegu? 

Tak, ale w tym przypadku również należy skonsultować się z fizjoterapeutą. W początkowej fazie po zabiegu ćwiczenia i fizykoterapię należy wykonywać pod nadzorem fizykoterapeuty. Pacjent po zabiegu z użyciem Flebogrifu może wykonywać ćwiczenia czynne, izometryczne, wspomagane i sensoryczne. Może mieć także przeprowadzoną poziometryczną relaksację mięśni.

Czy istnieją zabiegi, których po leczeniu żylaków Flebogrifem nie możemy wykonywać? 

Przeciwwskazane są zabiegi z grupy ciepłolecznictwa. Mam tu na myśli fango, sollux, bioptron, diatermia krótkofalowa czy ciepłe okłady. Należy pamiętać także, że bezpośrednio po wykonanym zabiegu kończyna nie powinna być podgrzewana. Proponuję na kilka tygodni zrezygnować z korzystania z sauny, solarium czy eksponowania kończyny na działanie promieni słonecznych. 

NA PYTANIA ODPOWIADAŁ

Fizjoterapeuta

mgr Wojciech Pasiak

Fizjoterapeuta
Fizjoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,
pracujący w Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyń i Angiologii w Lublinie.

Related Posts