Profilaktyka przy żylakach

Jak mieć piękne nogi latem

Jak mieć ładne nogi latem

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, której manifestacja objawów, szczególnie latem, może być bardzo dokuczliwa. Symptomy choroby, ze względu na wysokie temperatury mogą, nasilać się. Dodatkowo latem, kiedy częściej odsłaniamy więcej ciała, nieestetyczny wygląd spowodowany chorobą, staje się bardziej dokuczliwy.

Walory estetyczne

Zimą nogi zazwyczaj zakrywają spodnie lub grube rajstopy. Nawet jeśli na nogach pojawią się zmiany w postaci pajączków czy żylaków, łatwiej jest je nam ukryć niż latem. Czerwiec to najczęściej pierwszy miesiąc, w których odkrywamy nogi. Jeśli widoczne są na nich zmiany, szczególnie dla kobiet, może być to duży problem i powód odczuwania dyskomfortu.

Oczywiście żylaki nie są jedynie problemem estetycznym, a objawem choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Schorzenie to, oprócz widocznych zmian, manifestuje się także bólem kończyn dolnych, obrzękami czy uczuciem niespokojnych nóg. Choć objawy związane z PNŻ mogą być dla pacjenta bardzo dotkliwe, dla wielu główną przyczyną podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia, szczególnie w przypadku kobiet, jest właśnie nieestetyczny wygląd nóg.

Uwaga na słońce

Polskie Towarzystwo Flebologiczne w raporcie opublikowanym w 2013 roku informuje, że u ponad 60 proc. pacjentów z obrzękami nóg, stan ten nasila się po ekspozycji na ciepło. Wskazane jest zatem, aby osoby, u których pojawiły się żylaki lub cierpią na PNŻ, ograniczyły ekspozycję na słońce. Zaleca się również unikanie opalania kończyn dolnych. Czas na zewnątrz podczas upalnych dni, powinno raczej spędza się w cieniu lub okrywać nogi na czas opalania.

Ekspozycja na ciepło to nie tylko leżenie na plaży, ale również saunowanie, używanie poduszek elektrycznych czy korzystanie ogrzewania podłogowego – są to niewątpliwie czynniki, które mogą nasilać objawy przewlekłej niewydolności żylnej.

nawodnienie organizmu

Opuchlizna i obrzęki

Przewlekła niewydolność żylna oprócz objawów bólowych i widocznych zmian może powodować także obrzęki kończyn. Opuchlizna pojawia się szczególnie wieczorami, najczęściej kiedy chory przez kilka godzin stał lub siedział, nie zmieniając pozycji. Zabiegowe leczenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej jest oczywiście podstawą terapii, ale pomocne w radzeniu sobie z jej objawami, jest także stosowanie działań profilaktycznych, które poprawiają pracę układu żylnego.

Przy częstym pojawianiu się obrzęków, warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu. Dorosła osoba powinna wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. W upalne dni powinniśmy pić jeszcze więcej, a wychodząc z domu zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Warto także pamiętać o noszeniu wygodnego obuwia. Rezygnacja z butów na wysokim obcasie w przypadku kobiet jest wysoce uzasadniona.

Istnieją również domowe sposoby, które pozwalają redukować obrzęki – są to kąpiele w letniej wodzie, unoszenie nóg do góry. Osoby cierpiące na przewlekłą niewydolność żylną, będące po zabiegu chirurgicznego leczenia żylaków, także w lecie jeśli zauważają u siebie niepokojące objawy, powinny stosować wyroby uciskowe. Jeśli upalna pogoda nie pozwala na stosowanie ich na zewnątrz, warto korzystać z nich po powrocie do domu, np. wieczorami.

Leczenie żylaków latem

Zabiegowe leczenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej latem nie jest w Polsce popularne.. Ze względu na wysokie temperatury pacjenci obawiają się, że proces rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym będzie długi, a miejsca pozabiegowe mogą gorzej i dłużej się goić. Dodatkowo praktycznie każdy zabieg leczenia objawów PNŻ, wymaga od chorego noszenia przez dłuższy okres czasu specjalistycznych wyrobów uciskowych (okres ich stosowania ustalany jest indywidualnie i zależy głównie od stanu zdrowia pacjenta). Choć obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wyrobów uciskowych, które można dopasować do preferencji i potrzeb pacjenta, a także pory roku pacjenci chętniej decydują się na zabiegowe leczenie żylaków w okresie jesienno – zimowym oraz wczesną wiosną. Oczywiście, jeżeli objawy choroby są bardzo uciążliwe i wymagają pilnej interwencji lekarza, zabiegi leczenia żylaków wykonuje się także latem. Należy pamiętać o tym, że oprócz leczenia operacyjnego refundowanego przez NFZ, są również dostępne  zabiegi małoinwazyjne, z których możemy korzystać cały rok.

Related Posts