Jak przebiega zabieg leczenia żylaków?

Zabieg leczenia żylaków kończyn dolnych za pomocą metody Flebogrif jest bezpieczny i prosty. Przeprowadzany jest on w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent po zabiegu nie jest hospitalizowany. Podczas procedury nie jest on także poddawany znieczuleniu ogólnemu. W związku z tym, że czasami zdarzają się  nieprzyjemne dolegliwości podczas nakłucia wówczas stosowane jest znieczulenie miejscowe. 

Leczenie żylaków - zabieg flebogrifem

Pamiętaj! Przed zabiegiem umów się na konsultacje w gabinecie flebologa. Podczas wizyty zostanie przeprowadzone badanie USG Doppler, kwalifikacja do zabiegu oraz zlecone zostaną badania laboratoryjne, które należy wykonać obowiązkowo.

Na początku, przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz konsultuje przedstawione przez pacjenta wyniki badań laboratoryjnych. Najczęściej zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi:

  • morfologia
  • grupa krwi
  • układ krzepnięcia

Lekarz dodatkowo, ponownie wykonuje badanie USG Doppler oraz ustala plan zabiegu. Cały zabieg, dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa i precyzji także wykonywany  jest pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego. 

Podczas trwającego około kilkadziesiąt  minut zabiegu, lekarz wprowadza do naczynia specjalny prowadnik, po który następnie wprowadzana  jest koszula, a przez nią  kateter Flebogrif. Kateter flebogrif ma na końcu 5 elementów drapiących, które powodują mechaniczne uszkodzenie śródbłonka żyły. Przez specjalny otwór znajdujący się na końcu katetera podawany jest do żyły sklerozant pod postacią piany (najczęściej Aethoxyscklerol).

Zalecenia po zabiegu leczenia żylaków:

  • noś zalecone przez lekarza wyroby uciskowe – w zależności od rozległości zmian, stanu zdrowia pacjenta, pory roku lekarz może zalecić różny okres stosowania kompresjoterapii
  • pamiętaj o aktywności fizycznej – doskonale sprawdzą się spacery, nordic walking, o umiarkowanym nasileniu
  • chroń się przed słońcem – szczególnie zadbaj o brak bezpośredniej ekspozycji kończyn przez okres około 8 tygodni
  • JUŻ KOLEJNEGO DNIA PO ZABIEGU MOŻESZ WRÓCIĆ DO CODZIENNYCH OBOWIĄZKÓW ORAZ DO AKTYWNOŚCI ZAWODOWYCH!