Leczenie żylaków

Kiedy leczyć żylaki? Jaka pora roku jest do tego najlepsza?

Kiedy usuwać żylaki

Nowy Rok – nowa ja, Nowy Rok  – nowy ja! Większość z nas w styczniu zaczyna realizować swoje postanowienia noworoczne. Jedni zapisują się na siłownię, inni zaczynają stosować zdrową dietę, jeszcze inni postanawiają, że będą czytać więcej książek. Wciąż jednak za mało osób postanawia, że w Nowym Roku zadba o swoje zdrowie. A przecież zima to dobry  czas, aby wykonać wszystkie podstawowe badania, zapisać się na odkładane przed świętami zabiegi i zmobilizować się do  zdrowszego trybu życia.

Pajączki, żylaki – pozbądź się problemu przed wakacjami

Zimą trochę zapominamy o problemie żylaków. Codziennie przed wyjściem do pracy zakładamy w pośpiechu długie spodnie lub grube rajstopy i problem znika – przecież nikt nie zauważy, że mamy żylaki. Musimy jednak pamiętać, że wizualne zmiany na kończynach nie są tylko defektem kosmetyczny, ale objawem poważnej choroby, której skutki są często bardzo bolesne i wymagają długiego leczenia.

O problemie żylaków wiele osób przypomina sobie dopiero przed wakacjami, kiedy trzeba wyjść na plaże w stroju kąpielowym. W większości gabinetów zajmujących się leczeniem żylaków w tym czasie telefon dzwoni nieprzerwanie. Pacjenci szybko, bezboleśnie chcą pozbyć się żylaków raz na zawsze i za kilka dni prezentować piękne ciało w nadmorskich kurortach.

Szybko, ale czy dobrze?

Małoinwazyjne leczenia  żylaków może dla pacjentów wydawać się prostym zabiegiem, który może wykonać każdy lekarz, a nawet kosmetyczka (szczególnie w przypadku pajączków). Nic bardziej mylnego! Żylaki są objawem choroby, która niesie za sobą poważne konsekwencje. Aby zdecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu, w pierwszym kroku należy wykonać kompleksowe badania diagnostyczne, których wyniki przesądzą w jaki sposób należy zająć się problemem. Takiej diagnostyki może podjąć się tylko lekarz, najlepiej wyspecjalizowany w tego typu schorzeniach: chirurg naczyniowy, angiolog, flebolog. Wykonywanie zabiegu “na szybko”, w niesprawdzonym miejscu, może nie tylko nie przynieść oczekiwanego efektu, ale także być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta!

Kiedy usuwać żylaki? Jaka pora roku jest najbezpieczniejsza na operację żylaków?

Nie ma sztywnych wytycznych, które mówiłyby o tym, w jakich miesiącach można wykonywać zabiegi leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej, a w jakich kategorycznie nie wolno tego robić. Specjaliści podkreślają jednak, że  lato nie jest  najlepszym czasem na wykonywanie tego typu zabiegów. Wysokie temperatury, szczególnie powyżej 25, a nawet 20 st. celsjusza nie sprzyjają rekonwalescencji po zabiegu. Upały, szczególnie u osób chorujących na przewlekłą niewydolność żylną mogą wzmagać także puchnięcie kończyn, co także nie sprzyja rekonwalescencji.

Rekonwalescencja po zabiegu

Aby zabieg leczenia żylaków był skuteczny, tuż po nim zaleca się pacjentom noszenie specjalnych pończoch lub bandaży uciskowych. Kompresjoterapia, po niektórych zabiegach małoinwazyjnych, może być wymagana nawet przez kilka tygodni, w przypadku klasycznego leczenia operacyjnego okres ten jest  dłuższy. Choć wyroby kompresyjne dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane i dopasowane do różnych pór roku, to noszenie ich nieprzerwanie przez kilka tygodni podczas upałów jest niekomfortowe.

zabieg usuwania zylakow

Kiedy zatem wybrać się do lekarza?

Jeśli na swoich nogach widzisz niepokojące zmiany, odczuwasz dolegliwości bólowe lub ciężkość kończyn najlepiej właśnie jesienią bądź zimą zapisz się do lekarza specjalisty. Najłatwiej będzie dostać się do chirurga naczyniowego, ale możesz skorzystać także z porady angiologa lub flebologa. Jeśli rozpoczniesz leczenie zimą – należy zarezerwować na nie kilka tygodni – w lecie zmiany na nogach powinny być już zauważalne. Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty to badanie przedmiotowe, wywiad z pacjentem oraz wykonanie badania USG Doppler – wybierając specjalistę zwróć uwagę, czy dysponuje on specjalnym aparatem umożliwiającym przeprowadzenie tego badania. Jeśli okaże się, że zmiany wymagają interwencji chirurgicznej, po wykonaniu niezbędnych badań laboratoryjnych, lekarz przeprowadza zabieg leczenia żylaków (w przypadku zabiegu małoinwazyjnego).

Szybki okres rekonwalescencji i niskie ryzyko powikłań

Zaletą małoinwazyjnych metod leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej jest przede wszystkim krótki czas rekonwalescencji. Leczenie przeprowadzane jest w gabinecie chirurgicznym, nie wymaga specjalnej sali operacyjnej oraz asysty anestezjologa – wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu chory już tego samego dnia wraca do domu, a w kolejnych dniach może wrócić do normalnej aktywności – nie musi przebywać na zwolnieniu lekarskim i rezygnować z codziennych zajęć. Lekarz  wykonujący zabieg małoinwazyjny zazwyczaj musi wykonać tylko kilka wkłuć, ewentualnie delikatne nacięcie, które nie wymaga zakładania szwów. Decydując się na małoinwazyjne leczenie żylaków jeszcze tej zimy, istnieje ogromna szansa, że w wakacje ślady po zabiegu (zasinienia, krwiaki) będą niezauważalne, a zmiany na nogach znikną.

Pamiętaj o samokontroli

O tym, że wizyta po zabiegu leczenia żylaków jest koniecznością, wiedzą chyba wszyscy. Ważne jest także, aby pamiętać, że żylaki to problem, który niestety bardzo często lubi nawracać. Tyczy się to szczególnie osób, u których przewlekła niewydolność żylna występuje u przodków, a także u pacjentów chorujących na otyłość i zmagających się z problemem nadwagi. Odpowiednia profilaktyka w postaci wyrobów uciskowych, utrzymania odpowiedniej masy ciała, utrzymywania aktywności fizycznej i zdrowej diety pomaga zapobiec nawrotowi żylaków, ale nie gwarantuje, że problem nie powróci. Dlatego pacjenci, u których już raz pojawiły się objawy przewlekłej niewydolności żylnej, powinni pamiętać o regularnej samokontroli swoich nóg. Do lekarza należy udać się zawsze w momencie pojawienia się dolegliwości bólowy oraz wystąpienia zmian w obrębie kończyn.

Related Posts