Leczenie żylaków

Kto leczy żylaki? Do jakiego lekarza się zgłosić?

kto leczy żylaki

Jaki lekarz na żylaki?

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej nie zawsze wskazują na to z jakim problemem się zmagamy i są mylone z innymi schorzeniami. Wiele osób cierpiących na przewlekłe, niewyjaśnione bóle nóg bagatelizuje problem, próbuje sobie poradzić z nim domowymi sposobami, które przynoszą ulgę tylko na krótki czas. Gdzie więc powinniśmy szukać pomocy i do jakiego lekarza się udać, aby zażegnać problem na zawsze?

Żylaki to poważny problem

Żylaki to wspólna nazwa dla objawów choroby jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Objawy choroby mogą występować w różnej postaci: pajączków (teleangiektazji lub wenektazji), owrzodzeń podudzi (trudno gojących się ran podudzi)

Aby prawidłowo zdiagnozować problem i wyjaśnić przyczynę bólu nóg koniecznie należy udać się do lekarza. Pomóc nam może kilku specjalistów, lecz w pierwszej kolejności warto skorzystać z porady lekarza pierwszego kontaktu. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad na podstawie, którego ustali z jakim problemem zmaga się pacjent oraz obejrzy bolące kończyny. W dalszym postępowaniu zadecyduje jakie badania specjalistyczne należy wykonać.

Czy potrzebne jest skierowanie?

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to rutynowe postępowanie, które nie wymaga skierowanie, jednak dalsze badania diagnostyczne będą wymagały od nas specjalnego zlecenia. Jeśli lekarz uzna, że pacjent może zmagać się z objawami przewlekłej niewydolności żylnej zleci wykonanie badania USG Doppler. Po otrzymaniu wyniku konsultacji zdecyduje czy chory musi udać się do specjalisty.

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej to nie zawsze, jak mogą sądzić pacjenci, widoczne pajączki czy żylaki. Takie zmiany, choć swoiste dla choroby, świadczą już o jej wysokim zaawansowaniu. Bóle nóg, dyskomfort, mrowienia, ściskanie kończyn są bardzo często pierwszym objawem niewydolności żylnej. Już na podstawie pierwszych symptomów choroby można rozpocząć postępowanie diagnostyczne, a także leczenie.

Badanie USG Doppler to złoty standard w diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej. Badanie to można wykonać w ramach NFZ na podstawie skierowania od lekarza POZ, lub od specjalisty. Okres oczekiwania uzależniony jest od placówki, w której badanie jest przeprowadzane. USG Doppler to badanie nieinwazyjne, nie jest bolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent zgłaszający się do specjalisty powinien zabrać ze sobą jedynie dokument tożsamości oraz dokumentację medyczną. USG Doppler powinno być wykonywane w pozycji stojącej. Podczas badania lekarz przykłada głowicę aparatu USG do kończyn dolnych i sprawdza przebieg naczyń krwionośnych. Procedura, trwa około 15 minut. Pacjenci, którzy nie posiadają skierowania mogą wykonać badanie odpłatnie.

Jaki lekarz na żylaki

Pacjenci w gabinecie lekarzy POZ zadają pytanie do jakiego lekarza specjalisty powinni się udać, kiedy zauważą u siebie żylaki. Flebolog i angiolog to specjalizacje, które w Polsce nie są pacjentom jeszcze dobrze znane, natomiast konieczność zgłoszenia się do chirurga naczyniowego kojarzy się chorym z bardzo inwazyjnym działaniem, najczęściej z ciężką i poważną operacją.

Chirurg naczyniowy –  czym zajmuje się specjalista?

Lekarz naczyniowiec odpowiada przede wszystkim za stany ostre i przewlekłe, jego specjalizacją jest również żylna choroba zakrzepowo-zatorowa i niewydolność żył głębokich.. Wybierając lekarza  warto skupić się na jego dotychczasowych doświadczeniach oraz szkoleniach, które odbył. Wielu lekarzy na swoich stronach internetowych lub stronach gabinetów podaje jaki dokładnie zakres wizyt oferuje. Jeśli lekarz w swoim gabinecie dysponuje odpowiednim sprzętem i ma doświadczenie w leczeniu objawów PNŻ, nie ma żadnych przeszkód, aby udać się do niego w celu konsultacji. 

Wizyta u chirurga naczyniowego nie zawsze skończy się dla pacjenta rozległym zabiegiem, czy wykonaniem zabiegu małoinwazyjnego. Lekarz podobnie jak angiolog czy flebolog, w zależności od stanu pacjenta, może zaproponować postępowanie profilaktyczne. Najczęściej jest to stosowanie terapii uciskowej  – kompresjoterapii oraz zmiana trybu życia.

Z pewnością chirurg naczyniowy, podobnie jak inni specjaliści: angiolog i flebolog, do rozpoczęcia leczenia potrzebuje kompleksowej diagnostyki. On także w tym celu wykonuje badanie USG Doppler, które zazwyczaj dostępne jest podczas wizyty w gabinecie lekarza. Kolejnym krokiem jest rozmowa z pacjentem i wybranie najlepszej metody leczenia, która będzie przez chorego akceptowana i komfortowa. Postęp medycyny i rozwój chirurgii naczyniowej pozwala dziś na leczenia żylaków na wiele różnych sposobów. Większość z nich, choć wymaga ingerencji chirurgicznej, jest małoinwazyjna i nie wiąże się z cierpieniem i długą hospitalizacją. W zależności od rodzaju zmian, ale także od indywidualnych oczekiwań pacjenta lekarz  może zaproponować rodzaj leczenia, który już w kilka godzin pozwoli na rozwiązanie problemu żylaków.

Chirurg naczyniowy, flebolog czy angiolog?

Dostęp do chirurga naczyniowego jest znacznie łatwiejszy niż do lekarzy takich specjalności jak angiolog czy flebolog. Szczególnie w małych miastach pacjentom łatwiej będzie znaleźć gabinet tego specjalisty, który funkcjonuje w ramach umowy z NFZ. Na wizytę u chirurga naczyniowego również można zapisać się w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne w postaci operacji metodą Babcocka jest także refundowane. Niestety nowoczesne metody leczenia małoinwazyjnego wymagają od pacjenta nakładów finansowych, gdyż nie są finansowane przez fundusz.

Dziś dysponujemy wieloma metodami zapobiegania żylakom i istnieje wiele sposobów ich leczenia. Pamiętajmy, że żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale objaw poważnej choroby, która nieleczona niesie za sobą konsekwencje. Nie bójmy się zatem wizyty u specjalisty, kiedy zaczniemy zauważać u siebie pierwsze objawy choroby. Przy odpowiedniej zmianie codziennych nawyków i kuracji pod okiem specjalisty flebologa, angiologa czy chirurga  jesteśmy w stanie kontrolować chorobę i jej objawy.

Related Posts