Studium przypadku

Usuwanie żylaków w stadium C2

Pacjentka od kilku lat zmaga się z objawami przewlekłej niewydolności żylnej w postaci żylaków oraz pajączków, które występują na obydwu kończynach. Uskarża się na bóle nóg, szczególnie w godzinach wieczornych. Dolegliwości bólowe opisuje jako ściskający, oplatających ból kończyn dolnych. Przed zabiegiem stosowała kompresjoterapię w postaci pończoch uciskowych.

Po przeprowadzeniu badaniu usg stwierdzono następujące zmiany
– GSV lewej kończyny (niewydolność żyły odpiszczelowej kończyny lewej)
Zalecono przeprowadzenie zabiegu leczenia żylaków małoinwazyjną metodą z
wykorzystaniem zestawu Flebogrif. Pacjenta nigdy wcześniej nie była poddawana
zabiegowemu leczeniu żylaków.

Zabieg wykonano metodą Flebogrif. Podczas zabiegu leczono odpiszczelową żyłę lewej kończyny. Wykonano nakłucie GSV w dystalnej części uda lewego, wprowadzono prowadnik SFJ, założono induktor F5, następnie założono cewnik Flebogrif i usunięto prowadnik. Po potwierdzeniu położenia cewnika od – 2 cm od ujęcia GSV, uwolniono elementy drapiąc i wysuwając cewnik podano skleroznat do GSV. Następnie usunięto cewnik i induktor, pacjentce założono opatrunek. Wykonano kontrolne badanie ultrasonograficzne, w którym potwierdzono brak przepływu w lewej GSV na odcinku odpiszczelowym. Założono pończochę uciskową.

Leczenie: Podczas zabiegu pacjentce podano znieczulenie w postaci 1% Lidokainy oraz sklerozant w postaci 3% Aethoxysclerolu.  Zabieg w całości przebiegł pomyślnie.

Zalecenia pozabiegowe:

  • Po zabiegu pacjentka przebywał pod obserwacją lekarza przez 2h,
  • Pacjentce założono pończochę uciskową na operowaną kończynę,

Zalecono:

  • Stosowanie kompresji w postaci pończochy uciskowej przez 48 godzin, również do snu ( pończochę można jedynie zdjąć podczas codziennej toalety),
  • Utrzymanie kompresji przez 7 dni, również do snu, a później zredukować ją do
    kompresji całodziennej przez 30 dni,
  • Unikanie nadmiernej aktywności fizycznej,
  • W razie dolegliwości bólowych stosowanie środków przeciwbólowych w postaci Ibuprofenu lub Paracetamolu w dawkach leczniczych,
  • Wizytę kontrolna w Poradni Chorób Żył po 4 – 6 tygodniach,
PacjentKrystyna
Wiek59 lat
StadiumC2
MetodaFlebogrif