Studium przypadku

Usuwanie żylaków w stadium C2

Pacjent od kilku lat zmaga się z objawami pnż w postaci żylaków. Stan po wycięciu GSV na goleni lewej. Objawy choroby po kilku miesiącach powróciły i cały czas się nasilają. Pacjent uskarża się na bóle kończyn dolnych. Pacjent jest osobą młodą, aktywną fizycznie, wykonuje pracę stojącą. Stwierdzono obustronną niewydolność GSV lewej kończyny.

Po przeprowadzeniu badaniu usg stwierdzono następujące zmiany

  • GSV lewej kończyny (niewydolność żyły odpiszczelowej kończyny lewej)

Zalecono przeprowadzenie zabiegu leczenia żylaków małoinwazyjną metodą z wykorzystaniem zestawu Flebogrif.

Zabieg wykonano metodą Flebogrif. Podczas zabiegu leczono odpiszczelową żyłę lewej kończyny. Wykonano nakłucie GSV w dystalnej części uda lewego, wprowadzono prowadnik SFJ, założono induktor F5, następnie założono cewnik Flebogrif i usunięto prowadnik. Po potwierdzeniu położenia cewnika od – 2 cm od ujęcia GSV, uwolniono elementy drapiąc i wysuwając cewnik podano skleroznat do GSV. Następnie usunięto cewnik i induktor, pacjentowi założono opatrunek. Wykonano kontrolne badanie ultrasonograficzne, w którym potwierdzono brak przepływu w lewej GSV na odcinku udowym. Założono pończochę uciskową.

Leczenie:

Podczas zabiegu pacjentowi podano znieczulenie w postaci 1% Lidokainy oraz sklerozant w postaci 3% Aethoxysclerolu. Zabieg w całości przebiegł pomyślnie.

Zalecenia pozabiegowe:

  • Po zabiegu pacjent przebywał pod obserwacją lekarza przez 2h,
  • Pacjentowi założono pończochę uciskową na operowaną kończynę,

Zalecono:

  • Stosowanie kompresji w postaci pończochy uciskowej przez 48 godzin, również do snu ( pończochę można jedynie zdjąć podczas codziennej toalety),
  • Utrzymanie kompresji przez 7 dni, również do snu, a później zredukować ją do kompresji całodziennej przez 30 dni,
  • Unikanie nadmiernej aktywności fizycznej,
  • W razie dolegliwości bólowych stosowanie środków przeciwbólowych w postaci Ibuprofenu lub Paracetamolu w dawkach leczniczych,
  • Wizytę kontrolna w Poradni Chorób Żył po 4 – 6 tygodniach,
PacjentMichał
Wiek30 lat
StadiumC4
MetodaFlebogrif