Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) to choroba, która towarzyszyć będzie pacjentowi przez całe życie. Oczywiście prawidłowo przeprowadzone leczenie objawów choroby – żylaków – pozwala zahamować jej rozwój, nie oznacza to jednak, że po operacji PNŻ ustępuje.

Żylaki przez pacjentów określane są mianem defektu kosmetycznego. Szczególnie u kobiet, które chcą eksponować nogi mogą one okazać się dużym problemem, który nakłania je do wizyty u specjalisty. Obecnie istnieje wiele metod leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Lekarz po badaniu i rozmowie z pacjentem indywidualnie dobiera metodę leczenia do potrzeb, preferencji i możliwości chorego.

Po przeprowadzonym zabiegu chory pozbywa się niechcianych żylaków czy pajączków, należy jednak pamiętać, że problem przewlekłej niewydolności żylnej nadal pozostaje. Pacjent powinien stosować się do ogólnych zaleceń, które pozwolą mu uniknąć w przyszłości ponownego pojawienia się  objawów PNŻ.

Profilaktyka po leczeniu żylaków

Po przeprowadzonym zabiegu inwazyjnym lub nieinwazyjnym bardzo ważne jest stosowanie kompresjoterapii. Terapia uciskowa jest także skuteczna w zapobieganiu wystąpienia objawów przewlekłej niewydolności żylnej u osób szczególnie narażonych  – wykonujących pracę w pozycji siedzącej, otyłych, nieaktywnych fizycznie, kobiet w ciąży.

Kompresja wywołuje ucisk na zewnętrzną powierzchnię nóg, równomiernie rozkładając nacisk na ścianki. Umożliwia ona wchłanianie się obrzęków oraz zapobiega ich tworzeniu. Dodatkowo redukuje średnicę żył i pozwala na ponowne zamykanie się zastawek oraz zmniejsza ilość cofającej się krwi do kończyn dolnych, a przez to reguluje cyrkulację żylną.

Celem terapii uciskowej jest przywrócenie fizjologicznego kierunku krążenia krwi w żyłach, który został zaburzony na skutek niewydolności zastawek.

Kompresjoterapia redukuje objawy choroby – obrzęki i ból kończyn, uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, pajączki, a także zapobiega dalszej progresji przewlekłej niewydolności żylnej. Terapia uciskowa w przypadku żylaków opiera się na noszeniu przez pacjenta specjalnych opasek, podkolanówek lub pończoch, które dzięki temu, że są bardzo elastyczne wywierają ucisk stopniowany. Taki ucisk poprawia mikrokrążenie w chorych kończynach, przeciwdziała obrzękom, zapobiega nadciśnieniu żylnemu, a także zmniejsza refluks żylny, czyli wsteczny kierunek przepływu krwi w żyłach. W stosowaniu pończoch i opasek bardzo ważny jest sposób ich zakładania.

Jak prawidłowo stosować kompresjoterapię

Opaski uciskowe
  • Zakładaj opaskę w pozycji leżącej przed wstaniem z łóżka,
  • Pamiętaj o prawidłowym kierunku – od palców w górę,
  • Prawidłowo założony opatrunek obejmuje piętę,
  • Ucisk powinien być najsilniejszy w obrębie kostki i stopniowo maleć w kierunku kolana,
  • Podczas noszenia opasek uciskowych pojawić się może lekkie zasinienie palców, które znika w czasie chodzenia. Jeśli palce pozostają sine podczas chodzenia, oznacza to że ucisk jest zbyt silny. W takim przypadku należy zdjąć opaskę i założyć ponownie z mniejszym naciskiem,
Profilaktyka po leczeniu żylaków
Pończochy i rajstopy uciskowe
  • Zakładaj pończochy i rajstopy zawsze na suchą nogę (nie wcieraj balsamów, maści, żeli),
  • Pamiętaj o zdjęciu biżuterii z palców i nadgarstków przed założeniem opatrunku,
  • Pierz pończochy i rajstopy codziennie. Pranie sprawia, że produkt odzyskuje swój pierwotny kształt i właściwości kompresyjne. Pończochy pierz ręcznie, w letniej wodzie, z użyciem niewielkiej ilości delikatnego detergentu. Unikaj mocnego tarcia i gniecenia materiału. Pończochę osusz na ręczniku, nigdy nie wykręcaj jej bezpośrednio. Najlepiej zawiniętą w ręcznik pończochę lekko dociśnij tak, aby woda została pochłonięta przez ręcznik, a następnie swobodnie rozwieś. Pończoch i rajstop nie należy suszyć na kaloryferze oraz wystawiać w miejscach silnie nasłonecznionych,
  • Unikaj butów obcierających pięty lub palce. Pamiętaj, że długie paznokcie u stóp mogą uszkodzić pończochę lub rajstopę uciskową.
  • Nie zszywaj uszkodzonych pończoch i rajstop uciskowych – tracą one wówczas swoje właściwości kompresyjne.

Czy już zawsze musze stosowac kompresjoterapię

“Pytać o konieczność stosowania kompresjoterapii po zabiegu leczenia żylaków, to tak jak pytać o potrzebę mycia zębów dentystę po usunięciu kamienia”- dr. n. med. Robert Proczka, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Centrum Kardiologii w Józefowie

Profesor dr. n. med. Tomasz Zubilewicz dodaje, że pacjent profilaktykę powinien stosować zawsze w mniejszym lub większym stopniu. „Wszystko zależy od stopnia nasilenia choroby. Bardzo ważna jest też zmiana stylu życia i np. uprawianie sportu. Nie mam na myśli sportu wyczynowego i ekstremalnego. Doskonale sprawdza się jednak spacer, pływanie, jazda na rowerze czy nordic walking” – informuje profesor.