Leczenie żylaków

Usuwanie żylaków. Czy możesz pozbyć się problemu raz na zawsze?

usuwanie żylakow - konsultacja-lekarska
dr skwarzynski


konsultacja med.
dr Adam Skwarzyński
Klinika Chirurgii Naczyń i Angiologii w Lublinie

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) to schorzenie, które może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych widocznych objawów klinicznych. Ich manifestacja bardzo rzadko może nastąpić nagle, bez żadnej przyczyny i rozpocząć proces, który bez interwencji lekarza jest praktycznie nie do zatrzymania.

Objawy PNŻ są bardzo uciążliwe. Pacjenci zgłaszający się do lekarza bardzo często
uskarżają się na bolące, niespokojne nogi, które po całym dniu pracy są ciężkie i obolałe. W ostatnich latach problem przewlekłej niewydolności żylnej stał się epidemią wśród osób aktywnych zawodowo, wykonujących prace w pozycji siedzącej lub stojącej. Dla wielu chorych, choć dokuczliwe objawy, wydawać się mogą prozaiczne i łatwe do złagodzenia – pacjenci w momencie pojawienia się bólu kończyn sięgają po środki farmakologiczne lub suplementy diety. Środki te w krótkim czasie mają zapewnić im “wyleczenie problemu”.

Jak jest naprawdę?

Przewlekła niewydolność żylna, której objawem są żylaki to choroba, na której postęp wpływ może mieć wiele czynników bezpośrednio zależnych od chorego, jak i takich, na które pacjent nie ma wpływu. Do zachorowania pacjenta może predysponować wiek, płeć żeńska, ciąże, przyjmowane leki hormonalne, a także uwarunkowania genetyczne. Dodatkowymi czynnikami obciążającymi jest nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej, zła dieta, praca stojąca lub siedząca, długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze.

Żylaki to poszerzone, łatwo wyczuwalne pod skórą żyły, które najczęściej są większe niż 3 mm. U podstaw patofizjologii żylaków kończyn dolnych leży nadciśnienie żylne kończyndolnych, które, oprócz żylaków, powoduje ból, obrzęk, zmiany skórne i owrzodzenia. Pierwszym i najczęstszym objawem tworzenia się żylaków jest ból i uczucie ciężkości nóg. Ze względu na osłabienie mięśni łydek oraz naczyń krwionośnych występowanie żylaków rośnie wraz z wiekiem. Nawet u 60-80% pacjentów z PNŻ rozwijają się owrzodzenia żylne.

Usuwanie żylaków, czy można wyleczyć żylaki na zawsze?

Obecnie lekarze dysponują wieloma metodami leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej. U chorych wykonuje się zabiegi małoinwazyjne i operacje, których celem jest usuwanie żylaków i zatrzymanie rozwoju choroby. Jako terapię uzupełniającą oraz profilaktykę zaleca się także stosowanie środków farmakologicznych oraz kompresjoterapię.

Mówiąc o problemie żylaków, trzeba jednak zaznaczyć, że przewlekła niewydolność żylna, która jest ich przyczyną jest chorobą, której nie można wyleczyć. Środki farmakologiczne, kompresjoterapia są w stanie jedynie złagodzić objawy choroby, ale nigdy trwale nie powoduje wyleczenia pacjenta. Najczęściej przerwa w stosowaniu tabletek oraz wyrobów uciskowych wiąże się z powrotem nieprzyjemnych objawów. Zaleca się zatem u osób z problemem żylaków stałe stosowanie kompresjoterapii i wspomagające stosowanie środków farmakologicznych oraz rozważenie wykonania zabiegu chirurgicznego, który zapewnia długotrwały efekt leczniczy.

Termin usuwanie żylaków zarezerwowane jest jedynie do metod chirurgiczny tzw. inwazyjnych. Pajączki, żylaki w przypadku kompresjoterapii czy podczas małoinwazyjnego zabiegu chirurgicznego podlegają zamknięciu(obliteracji), a nie usunięciu, a PNŻ, która jest ich przyczyną jest chorobą nieuleczalną. Aby utrzymać efekt leczenia chirurgicznego należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza związanych ze zmianą trybu życia – istnieje wówczas duża szansa, że objawy choroby nie powrócą.

Ograniczenie rozwoju choroby

Aby po zabiegu ograniczyć rozwój przewlekłej niewydolności żylnej specjaliści zalecają zmianę trybu życia. Należy zadbać o odpwiednią masę ciałą. W tym celu najczęściej zalecana jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych i wprowadzenie do swojego jadłospisu produktów nieprzetworzonych, bogatych w witaminy i błonnik. Osobom cierpiącym na PNŻ zaleca się także stosowanie diety zapobiegającej zaparciom. Kolejnym wskazaniem jest rozpoczęcie aktywności fizycznej, która powinna być odpowiednio dobrana do możliwości pacjenta. Ruch powinien być dla chorego także przyjemnością, dlatego szczególnie na początku należy zrezygnować z forsownych ćwiczeń na rzecz spacerów czy jazdy rowerem.

Osoby aktywne zawodowo powinny zwrócić uwagę na czas spędzony w pozycji wymuszonej, zarówno siedzącej jak i stojącej. Podczas pracy najlepiej co godzinę wykonywać krótkie przerwy, pospacerować po biurze, zrobić kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Także długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze ma niekorzystny wpływ na chorobę żylną. Pod wpływem wysokiej temperatury żyły się rozszerzają. Ich ścianki są wtedy cieńsze i bardziej wiotkie, a ponieważ krew płynie wolniej, mocniej na nie napiera i może powodować ich deformacje. Chcąc uniknąć nawrotu objawów choroby należy zrezygnować z długich kąpieli w wannie czy leżenia na plaży, a także zrezygnować z saunowania.

Related Posts