Profilaktyka przy żylakach

W trosce o zdrowie naszych mam

Dzień matki - wizyta u flebologa

Maj to szczególny miesiąc, w którym więcej czasu i uwagi poświęcamy swoim mamom. Wiele z nich wraz z wiekiem zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi: nadwagą, otyłością, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą. Robiąc prezent z okazji Dnia Matki, warto zastanowić się nad stanem zdrowia mamy – świetnym podarunkiem może okazać się voucher na badania, który pozwoli dokładnie określić aktualny stan zdrowia naszej mamy.

Seniorzy zapominają o swoim zdrowiu

Często mówi się, że jesień życia to okres, kiedy osoby w podeszłym wieku, mają wreszcie czas aby zadbać o swoje zdrowie. Będąc na emeryturze, mogą zaplanować wiele lat odkładaną wizytę u specjalisty, wybrać się na badania laboratoryjne czy wreszcie pozwolić sobie na wyjazd do sanatorium.

Okazuje się jednak, że wiele osób 65+, choć mogłoby już przejść na emeryturę, wciąż jest aktywnych zawodowo. Seniorzy w Polsce wciąż pracują na pełen etat, wracają do domu późnym wieczorem, a weekendy wykorzystują na regenerację wśród przyjaciół lub najbliższej rodziny. Wielu z nich zamiast zatroszczyć się o swoje zdrowie, myśli o dzieciach, opiekuje się wnukami i ma naprawdę niewiele czasu na to, aby udać się na badania profilaktyczne.

Część osób w podeszły wieku boi się wykonywać badania kontrolne. Z obawy przed zdiagnozowaniem poważnej choroby, unika wizyt u lekarza, a z bólem radzi sobie środkami doraźnymi, np. nadużywając leków przeciwbólowych lub nasennych. Wielokrotnie w takiej sytuacji najbliżsi – zajęci swoim życiem i problemami, nie są w stanie zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. O chorobie dowiadują się, gdy jest ona już w zaawansowanym stadium i trudno jest zahamować jej rozwój.

Niektórzy uważają, że skoro osiągnęli pewien wiek, to bóle nóg, kręgosłupa czy obrzęki to naturalna kolej rzeczy, i że nie można sobie z nimi poradzić. Ile razy słyszeliśmy od naszych rodziców: “Jestem po 60 – ma prawo mnie boleć’? Prawda jest jednak taka, że wiele przewlekłych chorób dających dolegliwości bólowe, można leczyć w wieku senioralnym. Poprawa stanu zdrowia i zahamowanie rozwoju schorzenia, korzystnie wpływa na komfort życia i sprawia, że nasi najbliżsi – mamy czy babcie, czują się choć o kilka lat młodziej.

Diagnostyka wielu chorób szczególnie dla osób w podeszłym wieku jest skomplikowana. Wymaga wizyt w wielu przychodniach, rejestracji na poszczególne badania. W Polsce ciągle mamy za mało  programów badań przesiewowych czy screeningowych seniorów, które dawałyby możliwość w krótkim czasie przeprowadzić najpotrzebniejsze badania, w jednym miejscu, bez konieczności stania w kolejkach i ponoszenia kosztów za ich wykonanie. Dla wielu osób starszych wykonanie badania w ramach prywatnej opieki zdrowotnej jest zbyt drogie. Seniorzy niejednokrotnie decydując się na diagnostykę i leczenie jakiegoś schorzenia muszą dokonywać wyboru na co przeznaczą potrzebne fundusze – nie zawsze wystarcza im na wykonanie kompleksowej diagnostyki

Zdrowie seniorek pod lupą

Badania pokazują, że nasze mamy często zmagają z więcej niż jedną chorobą przewlekłą. Wielochorobowość dotyczy ponad połowy osób po ukończeniu 65 r.ż. Seniorzy najczęsciej cierpią na schorzenie układu sercowo  – naczyniowego, nadciśnienie, dyslipidemię, przewlekłą niewydolność żylną, choroby nowotworowe, POChP oraz schorzenie związane z zaburzeniami układu pokarmowego.

Poważnym problemem, utrudniającym normalne funkcjonowanie są też żylaki, których nasilony rozwój może wiązać się z nadwagą, siedzącym trybem życia czy brakiem ruchu i nieodpowiednią dietą. Osoby starsze często radzą sobie z objawami PNŻ za pomocą metod doraźnych – stosują leki przeciwbólowe i łagodzące dokuczliwe objawy czy wyroby kompresyjne. Choć o metodach leczenia żylaków i zagrożeniach jakie może nieść za sobą nieleczona choroba mówi się wiele, wciąż jeszcze wiele osób starszych waha się z podjęciem decyzji o zabiegowym leczeniu tego schorzenia.

Dzieci w trosce o zdrowie swoich mam

Dzień Matki, który obchodzimy 26 maja to świetna okazja, aby pomyśleć o zdrowiu naszych mam. Może zamiast podarować im po raz kolejny kwiaty czy perfumy, warto zainwestować w zdrowie naszej mamy i kupić jej pakiet badań przesiewowych lub wyjazd na krótkie wczasy zdrowotne?

Takie prezent na pewno sprawi radość mamie i zmobilizuje ją do wykonania badań kontrolnych. Po otrzymaniu wyników warto przejrzeć je wspólnie i zasugerować mamie konsultację ze specjalistą, który określi czy stan zdrowia jest zadowalający, a w razie kłopotów zdrowotnych zdecyduje o konieczności dalszej diagnostyki lub rozpoczęcia leczenia.

Przykłady pakietów diagnostycznych  jakie warto podarować mamie z okazji jej święta:

  • Badania dotyczące zdrowia tarczycy
  • Badania oceniające pracę gospodarki hormonalnej
  • Badania dotyczące zdrowia układu żylnego i konsultacja flebologiczna
  • Badanie skóry i konsultacja dermatologiczna

Badanie układu żylnego rozpoczyna się od wizyty w gabinecie flebologa, angiologa lub chirurga naczyniowego. Podczas spotkania z lekarzem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie fizykalne oraz badanie USG Doppler. Na podstawie badania obrazowego lekarz stawia dokładną diagnozę oraz decyduje jakie działania lecznicze są potrzebne. Specjalista może zalecić działania profilaktyczne lub leczenie zabiegowe, może ono odbywać się w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych. Leczenie małoinwazyjne żylaków to doskonałe rozwiązanie dla seniorów. Przez to, że jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym, jest bezpieczne dla układu sercowo – naczyniowego i nie powoduje powikłań związanych np. z narkozą lub znieczuleniem podpajęczynówkowym, które stosuje się w tradycyjnej metodzie leczenia żylaków. Również sam zabieg przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych nie jest leczeniem rozległym. Chory po zabiegu może wrócić do normalnej aktywności, nie musi być także hospitalizowany.

Zabieg małoinwazyjnego leczenia żylaków to również świetny pomysł na wsparcie zdrowia naszej mamy. Ceny zabiegów małoinwazyjnych, w zależności od wybranej metody, wahają się do nawet kilku tysięcy złotych. Jedną z najtańszych i bardzo skutecznych metod leczenia żylaków jest leczenie za pomocą Flebogrifu.

Z okazji Dnia Matki wszystkim mamom – tym starszym i tym młodszym, składamy najserdeczniejsze życzenia. Bądźcie szczęśliwe, uśmiechnięte i zdrowe. Dbajcie o siebie, tak jak dbacie o nas!

Gdzie wykonać badania w kierunku przewlekłej niewydolności żylnej?

  • gabinety flebologiczne
  • gabinety angiologiczne
  • gabinety chirurgii naczyniowej

Related Posts