Wydarzenia

Warsztaty z Flebogrifem podczas Unii Flebologicznej w Krakowie

Warsztaty flebogrif UIP 2019

W dniach 25 – 27 w Krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbyło się doroczne Spotkanie Kapituły Międzynarodowej Unii Flebologicznej (UIP 2019), które po raz pierwszy zostało zorganizowane w naszym kraju. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był profesor dr hab. n med. Tomasz Urbanek, prezes Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Trzydniowy kongres w Krakowie zgromadził najwybitniejszych specjalistów z dziedziny flebologii z całego świata. Podczas wydarzenia odbyło się kilkaset  wykładów oraz prezentacji zorganizowanych przez firmy produkujące sprzęt medyczny, wyroby medyczne oraz środki farmakologiczne stosowane w leczeniu choroby żylnej.

25 sierpnia odbył się warsztat  zorganizowany przez firmę Balton, na którym 11 ekspertów wykonujących zabieg za pomocą Flebogrifu, opowiadało o swoich doświadczeniach. Byli to lekarze nie tylko z Polski, ale także z innych zakątków świata, którzy w swoich krajach są ekspertami  leczenia żylaków za pomocą wyrobu firmy Balton. Warsztat  firmy Balton dotyczący leczenia zylaków Flebogrifem wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników UIP 2019.

W pierwszej części warsztatu  głos zabrał profesor dr hab. n. med Tomasz Zubilewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który od kilku lat wykonuje zabiegi z użyciem Flebogrifu oraz szkoli lekarzy na całym świecie. Profesor Zubilewicz przedstawił najnowsze dane dotyczące skuteczności metody i jej bezpieczeństwa. Podkreślał, że Flebogrif to małoinwazyjna metoda, która jest świetną alternatywą do nadal szeroko stosowanej (w Polsce jedynej refundowanej – przyp. red.) klasycznej operacji metodą Babcocka. Profesor Tomasz Zubilewicz jest jednym z pierwszych lekarzy na świecie, który wykonał zabieg mechaniczno – chemicznej ablacji za pomocą wyrobu firmy Balton. Do dziś przeprowadził on już ponad 900 zabiegów leczenia żylaków z wykorzystaniem Flebogrifu.

“Największą zaletą Flebogrifu jest to, że jest to wyrób niezwykle prosty w użyciu. Pacjenci chętnie decydują się na tą metodę leczenia żylaków, ponieważ nie pozostawia ona widocznych zmian, blizn czy oparzeń. Sam zabieg może być przeprowadzony w gabinecie zabiegowym , nie wymaga sali operacyjnej, a chory już kolejnego dnia może wrócić do swoich codziennych obowiązków” – mówił profesor Zubilewicz.

Kolejnym prelegentem podczas wykładu był doktor Ravul Jindal, chirurg naczyniowy z Indii, który przedstawił wyniki 24 miesięcznej obserwacji po przeprowadzeniu mechamiczno-chemicznych zabiegów  za pomocą polskiego Flebogrifu. Doktor Jindal informował, że system  Flebogrif jest skuteczny i bezpieczny Zabieg wykonany tą techniką ma nie tylko niski wskaźnik powikłań, a także dobry efekt kosmetyczny. Zdaniem chirurga poprawia on jakość życia pacjenta w okresie pooperacyjnym. Doktor Ravul Jindal dodał: “Jeśli wyniki długoterminowe są porównywalne z technikami termicznymi, uważamy, że mcechaniczno –chemiczne zabiegi  z wykorzystaniem Flebogrifu mogą być alternatywą dla technik termicznych w przyszłości, szczególnie u otyłych pacjentów, pacjentów wrażliwych na ból, a także w przypadku, gdy zakup drogiego sprzętu do techniki termicznej jest niemożliwy. Dr Ravul Jindal podkreślał, że najistotniejszą zaletą leczenia objawów PNŻ opisaną metodą jest zwiększenie komfortu pacjenta i ograniczenie jego odczuć bólowych.

Doktor hab. n. med. Robert Proczka przedstawił wyniki badania  Evra. Informował, iż na podstawie tego badania, udowodniono że wczesna  ablacja żył powierzchownych z  refluksem  żylnym  powoduje  szybsze gojenie się owrzodzeń żylnych nóg i daje  dłuższy okres czasu wolnego od owrzodzeń.  Podzielił się również swoimi doświadczeniami w tym zakresie z użyciem Flebogrifu.

Warsztaty flebogrif UIP 2019

Także doktor Sergey Markin, chirurg naczyniowy z Rosji, przedstawiły niezwykle interesujące wyniki histologiczne badania przedklinicznego z udziałem owiec, potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo metody leczenia żylaków wyrobem Flebogrif.

Niezwykle cenny wykład wygłosił także dr hab. n. med. Marek Iłżecki, który przedstawił “tips&tricks” w zabiegu z wykorzystaniem Flebogrifu. Pomogło to rozwiać wątpliwości specjalistów dotyczące przebiegu zabiegu oraz z pewnością pomogło lekarzom, którzy dopiero rozpoczynają prace z Flebogrifem lub są w trakcie szkoleń z tej metody leczenia żylaków.

Bardzo ciekawe wystąpienie miał również dr hab. n. med. Piotr Terlecki, który  przestawił użycie Flebogrfiu w zespole KlippelTrenaunay. Jest to niestandardowe użycie Flebogrifu (off label). Zespół KlippelTrenaunay to zespół wad wrodzonych charakteryzujący się malformacjami naczyniowymi.

Warsztaty  firmy Balton  zgromadził pełną salę lekarzy zainteresowanych Flebogrifem. Elżbieta Sojka, dyrektor ds. badań klinicznych  i innowacji w firmie Balton podkreślała, że bardzo cieszy ją zainteresowanie specjalistów polskim wyrobem. “Nasza metoda leczenia żylaków za pomocą zestawu Flebogrif jest obecna na polskim i światowym rynku od kilku lat. Bardzo cieszy nas fakt, że interesuje się nią coraz więcej lekarzy z całego świata. Specjaliści coraz chętniej wybierają Flebogrif do swoich gabinetów i stosują go na bardzo szeroką skalę. Wielu z nich jest także w trakcie badań obserwacyjnych i publikuje najnowsze dane dotyczące naszej metody leczenia żylaków. Mechaniczno – chemiczna ablacja z wykorzystaniem Flebogrifu to prosta i nieskomplikowana alternatywa do leczenia żylaków kończyn dolnych. . Nasz wyrób, w porównaniu z innymi obecnymi na rynku, jest konkurencyjny cenowo. Cieszy nas fakt, że przez 4 lata, odkąd Flebogrif został włączony do regularnej dystrybucji, zdobyliśmy tak duże grono lekarzy, którzy zaufali firmie Balton. Praktycznie każdego dnia docierają do nas informację o kolejnych klinikach w Polsce i na świecie, które wdrażają nasz wyrób z sukcesem” – mówi Elżbieta Sojka.

Related Posts