Profilaktyka przy żylakach

Wizyta kontrolna po zabiegu leczenia żylaków

kontrola po zabiegu leczenia żylaków

Profilaktyka pozabiegowa – dlaczego pacjent musi zgłosić się do kontroli po zabiegu leczenia żylaków?

Leczenie żylaków w odczuciu wielu pacjentów to proces krótki, który wymaga kilku wizyt u lekarza specjalisty. Chorzy zgłaszający się do lekarza z widocznymi zmianami najczęściej podczas pierwszej wizyty mają wykonywane dokładne badanie obrazowe układu żylnego zmienionej chorobowo kończyny. W tym celu lekarz przeprowadza usg Doppler, które jest badaniem nieinwazyjnym i złotym standardem w profilaktyce choroby żylnej. Na podstawie badania obrazowego, wywiadu z pacjentem oraz preferencji chorego lekarz wybiera dla pacjenta najlepszą metodę leczenia żylaków.

Na dobór metody leczenia wpływ ma wiele czynników – rozległość zmian, alergie zgłaszane przez pacjenta, choroby współtowarzyszące, przyjmowane leki. Kiedy lekarz dobierze już najlepszą dla pacjenta metodę leczenia i uzyska akceptację chorego na kolejnej wizycie przeprowadzany jest zabieg leczenia żylaków. Pacjent zgłasza się do lekarza z wynikami badań laboratoryjnych i jeśli te są zadowalające przeprowadza się u niego małoinwazyjny zabieg.

Takie postępowanie dotyczy tylko zabiegów małoinwazyjnych przeprowadzanych w warunkach ambulatoryjnych. W przypadku leczenia żylaków tradycyjną metodą operacyjną procedura jest dłuższa i mniej komfortowa dla pacjenta. Przed wykonaniem operacji pacjent przyjmowany jest do szpitala, na oddział chirurgiczny. Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych, przeprowadzany jest zabieg, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Po operacji pacjent co najmniej przez jedną dobę zostaje jeszcze pod obserwacją lekarzy w szpitalu.

Czy przeprowadzenie zabiegu leczenia żylaków jest równoznaczne z zakończeniem leczenia?

W żadnym przypadku nie. Leczenie żylaków to proces składający się z kilku elementów, a pacjent aby  pozbyć się objawów choroby powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Najczęściej zalecenia te dotyczą zmiany trybu życia –  redukcji zbyt wysokiej masy ciała (dieta przy PNŻ) oraz rozpoczęcia aktywności fizycznej (aktywność fizyczna przy PNŻ) oraz stosowania terapii uciskowej, zwanej kompresjoterpaia. Terapia uciskowa wiąże się z noszeniem przez chorego specjalnych wyrobów uciskowych, które zmniejszają obrzęk, redukują dolegliwości bólowe oraz co najważniejsze zapobiegają zakrzepicy.

Czy coś może pójść nie tak?

Każdy proces leczenia może nieść za sobą powikłania oraz nawroty choroby. Także małoinwazyjne leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej w niewielu przypadkach może wiązać się z komplikacjami. W zależności od metody leczenia żylaków u chorego mogą pojawić się różne dolegliwości, które zawsze należy skonsultować z lekarzem. Do najczęstszych powikłań występujących po małoinwazyjnym zabiegu leczenia żylaków należą:

  • poparzenie skóry lub uszkodzenie nerwów (po metodach termicznych )
  • nasilony stan zapalny żyły (zapalenie)
  • dolegliwości bólowe
  • alergia na sklerozant lub klej
  • powikłania zatorowo – zakrzepowe
  • krwiaki i podbiegnięcia krwawe

Wymienione powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, nie można jednak wykluczyć ich wystąpienia. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent podpisuje zgodę na jego przeprowadzenia, w której zawarte są wszystkie możliwe powikłania.

Zawsze w razie pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Większość objawów ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji specjalisty.

profilaktyka po leczeniu żylaków

Dlaczego wizyta kontrolna jest ważna?

Każda interwencja w organizm pacjenta, czy to w postaci podania środków farmakologicznych, czy w postaci zabiegu, wymaga wizyty kontrolnej u specjalisty. Podczas takiej wizyty lekarz  sprawdza , czy proces leczenia przebiega poprawnie. Ponownie wykonuje również badanie USG Doppler, które pomaga w ocenie skuteczności przeprowadzonego zabiegu oraz ocenia ryzyko nawrotu objawów choroby. 

Rozmowa ze specjalistą

Wizyta u lekarza, zabieg, a nawet konieczność zmiany trybu życia wynikająca z choroby, to dla wielu pacjentów, szczególnie w podeszłym wieku, ogromny stres. Wybierając specjalistę warto zwrócić się do lekarza, którego darzymy zaufaniem i możemy z nim swobodnie porozmawiać.

Bardzo istotne jest także prawidłowe podejście lekarza do chorego. Niektórzy pacjenci w gabinecie potrzebują więcej czasu, powtórzenia ważnych informacji. Specjaliście przyda się także umiejętność aktywnego słuchania oraz chęć odpowiedzenia na wszystkie pytania pacjenta.

Wielu chorych po zabiegu leczenia żylaków wciąż ma wiele pytań, które dotyczą dalszego postępowania. Pierwsze z nich dotyczą stosowania kompresji.

Przez jaki czas chory po przeprowadzeniu zabiegu musi stosować wyroby kompresyjne?

Zalecenia dotyczące stosowania wyrobów uciskowych zawsze uzależnione są od metody, za pomocą której przeprowadzany był zabieg leczenia żylaków. Najczęściej po przeprowadzonym zabiegu pacjent musi utrzymywać kompresję przez dwa dni  w ciągu dnia i nocy . Dokładne wytyczne dotyczące czasu stosowania kompresji lekarz zawsze podaje po przeprowadzonym zabiegu  biorąc pod uwagę indywidualna sytuacje klinczna pacjenta.

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest holistyczne podejście do pacjenta.

Czy po przeprowadzonym zabiegu kompresję trzeba stosować już zawsze?

To znów sprawa bardzo indywidualna. Uzależniona jest zawsze od uwarunkowań danego pacjenta. Jeśli pojawienie się żylaków uzależnione jest uwarunkowaniami genetycznymi zaleca się stosowanie kompresji na co dzień. Szeroki wybór wyrobów uciskowych – obecnie na rynku dostępne są pończochy o różnych grubościach, strukturach, kolorach, mogą być modnym elementem garderoby, a nie przykrym obowiązkiem. Szczególnie podczas wykonywania pracy siedzącej lub wymagającej stania przez wiele godzin powinno stosować się wyroby uciskowe. Wykonanie zabiegu leczenia żylaków jest działaniem miejscowym nie wpływa ono na zwalczenie całej choroby, a jedynie na pozbycie się jej objawów. W takim przypadku przewlekła niewydolność żylna zostaje z pacjentem na całe życie i tylko stosowanie odpowiedniej profilaktyki w postaci kompresji oraz zmiany trybu życia może uchronić chorego od kolejnej manifestacji choroby.

Podobnie jest w przypadku pacjentów otyłych, którzy mają problem z redukcją masy ciała. Leczenie żylaków nie likwiduje u tych chorych czynnika sprzyjającego rozwojowi choroby – masy ciała i także w przypadku tych pacjentów zaleca się profilaktyczne stosowanie kompresjoterapii po przeprowadzonym zabiegu.

kompresjoterapia po leczeniu żylaków

Czy zakładanie pończoch uciskowych jest trudne?

To pytanie bardzo często słyszą lekarze w swoich gabinetach. Szczególnie pacjenci w podeszłym wieku, zmagający się z problemem otyłości czy nadwagą boją się, że stosowanie wyrobów uciskowych będzie dla nich problem. Wątpliwości te najlepiej umówić z lekarzem wykonującym zabieg jeszcze przed jego rozpoczęciem. Specjalista lub personel medyczny zawsze po zabiegu instruuje pacjenta w jaki sposób ma korzystać z wyrobów uciskowych oraz pokazuje w jaki sposób je nakładać. W razie wątpliwości podczas wizyty kontrolnej warto jeszcze raz omówić z lekarzem ten temat i pokazać mu w jaki sposób zakłada się pończochę – dzięki temu lekarz lub pielęgniarka może udzielić cennych wskazówek i pomóc wyeliminować błędy.

Czy pończochy uciskowe muszę nosić także latem?

Lato i okresy, w których temperatura powietrza przekracza 25 st. Celsjusza to czas, w którym pacjenci często rezygnują z wykonywania zabiegów leczenia żylaków (nie dotyczy to oczywiście stanów ostrych, które wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej). Profilaktyczne noszenie pończoch w tym czasie jest jednak nadal wskazane. Aby było ono jak najbardziej komfortowe najlepiej wybierać wyroby, które są przeznaczone na cieplejszą porę roku. Korzystając z porady lekarza lub wyszkolonego pracownika można dobrać wyroby kompresyjne, których noszenie, nawet latem będzie wygodne. Nowe technologie, widoczne także w kompresjoterapii sprawiają, że powstają nowe tkaniny, które doskonale sprawdzają się w ciepłe dnia, a do tego utrzymują skuteczne działanie ich grubszych poprzedników. Aby dobrać odpowiednie wyroby kompresyjne najlepiej skonsultować się z lekarzem lub przeszkolonym sprzedawcą. Odpowiednio przeszkolony pracownik doradzi nam jaki stopień ucisku będzie najlepszy oraz pomoże wybrać najlepszą tkaninę i wykona pomiary nogi celem dopasowania odpowiedniego rozmiaru wyrobu.

Gdzie można kupić pończochy uciskowe?

Zakupu wyrobów uciskowych powinniśmy zawsze dokonywać w specjalistycznych sklepie medycznym, u lekarza lub bezpośrednio u przedstawiciela firmy zajmującej się projektowaniem i produkcją wyrobów uciskowych.

Inne wątpliwości dotyczą dalszego postępowania po zabiegu

Jeśli czynnikiem pojawienia się przewlekłej niewydolności żylnej są uwarunkowania genetyczne, to czy pacjent powinien okresowo zgłaszać się na badanie kontrolne?

To znów kwestia bardzo indywidualna. Pacjent, który przestrzega zaleceń lekarza, stosuje odpowiednią dietę i jest aktywny fizycznie oraz pamięta o profilaktycznej kompresjoterapii nie musi bez konkretnej przyczyny wykonywać badań kontrolnych. Jeśli jednak pojawią się u niego dolegliwości bólowe, ciężkość nóg, obrzęk lub widoczne zmiany, powinien niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. W przypadku osób, które są genetycznie obciążone chorobami układu żylnego bardzo ważna jest samodzielna samokontrola stanu swoich kończyn. Po kąpieli warto stanąć przed lustrem i dokładnie obejrzeć swoje nogi. Sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe zmiany, przebarwienia, opuchlizna.

Zupełnie odmiennie wygląda ta kwestia w przypadku pacjentów, którzy po zabiegu nie stosują się do zaleceń lekarza, nadal utrzymują wysoką masę ciała, unikają aktywności fizycznej, nie korzystają z wyrobów uciskowych. Tacy pacjenci z dużym prawdopodobieństwem ponownie będą musieli korzystać z pomocy specjalisty, ponieważ choroba będzie u nich postępować i pojawią się kolejne objawy w postaci żylaków.

Jaka dieta jest wskazana dla pacjentów chorujących na przewlekłą niewydolność żylną?

Nie ma specjalnej diety dla osób cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną. Chory powinien stosować się jednak, do jednej najważniejszej zasady: im mniej przetworzona żywność, tym zdrowsza. Dokładne wskazówki dietetyczne przy profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej znajdą Państwo w artykule: “Czy istnieje dieta na żylaki”.

Czy pacjent w podeszłym wieku, który dotychczas nie miał praktycznie żadnej aktywności fizycznej ma zacząć uprawiać sport po zabiegu leczenia żylaków?

Zdecydowanie nie. Chory powinien dopasować aktywność fizyczną do swoich możliwości – należy wziąć pod uwagę kondycję chorego, inne schorzenia współistniejące oraz preferencje. Nie może on jednak nadal pozostać bez ruchu. Pacjentom w podeszłym wieku lekarze najczęściej proponują spacery w tempie dopasowanym do ich możliwości. Dla bardziej zaawansowanych zaleca się nordic walking, pływanie czy jazdę na rowerze. Kiedy wracamy do aktywności fizycznej po długiej przerwie lub mamy co do niej wątpliwości warto także na ten temat porozmawiać z lekarzem lub udać się do gabinetu fizjoterapeuty. Specjalista dobierze dla nas odpowiednią aktywność fizyczną raz pokaże bezpieczne ćwiczenia, które samodzielnie będziemy mogli wykonywać w domu. Dobór aktywności fizycznej jest kwestią bardzo indywidualna, warto w tej sprawie skonsultować się z doświadczonym specjalistą, a nie polegać na doświadczeniach innych chorych.

Czy po zabiegu leczenia żylaków pacjent otrzyma środki przeciwbólowe?

Większość małoinwazyjnych zabiegów leczenia żylaków przeprowadzanych jest w znieczuleniu tumescencyjnym a metody takie jak flebogrif w znieczuleniu miejscowym, aby zmniejszyć odczucia bólowe podczas wkłucia czy nacięcia. Procedury wykonywane w trakcie małoinwazyjnych zabiegów najczęściej nie są rozległe i nie powinny powodować dolegliwości bólowych po opuszczeniu gabinetu lekarza. Jeśli jednak dolegliwości bólowe wystąpią pacjent powinien przyjmować doraźne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli ból po zastosowaniu tych leków nie ustępuje należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Żaden artykuł w internecie, film instruktażowy, ani ulotka w poczekalni nie zastąpią rozmowy z lekarzem specjalistą. Wizyta kontrolna po najczęściej odbywa się po okresie kilku tygodniach od dnia przeprowadzenia zabiegu leczenia żylaków. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania. Podczas spotkanie z lekarzem warto zadać nurtujące nas pytania i ustalić dalszą ścieżkę postępowania profilaktycznego oraz ocenić ryzyko wystąpienia objawów choroby w innych miejscach kończyn. Jeśli po zabiegu pojawią się jednak niepokojące objawy, nie należy czekać na termin wizyty kontrolnej i niezwłocznie udać się do lekarza.

Related Posts