Wydarzenia

Pierwszy zabieg leczenia żylaków metodą Flebogrif w Rzeszowie

Szpital pro-familia przeprowadza zabiegi leczenia żylaków Flebogrifem

W Rzeszowie przeprowadzono pierwszy zabieg leczenia żylaków metodą Flebogrif.

25 lipca w rzeszowskim szpitalu specjalistycznym Pro-Familia został przeprowadzony pierwszy  zabieg leczenia żylaków małoinwazyjną metodą z wykorzystaniem zestawu Flebogrif.

Szpital Pro-Familia w Rzeszowie to placówka, która powstała 9 lat temu, w 2010 roku. Przez kilka lat funkcjonowania przeszedł ogromną rozbudowę i dziś jest jednym z większych szpitali na Podkarpaciu, do którego trafiają pacjenci z całego regionu.

Misją szpitala Pro-Familia jest dbanie o zdrowie całej rodziny, dlatego w placówce funkcjonuje wiele specjalistycznych oddziałów, które zapewniają opiekę najmłodszym – oddział neonatologiczny, pediatryczny, a także starszym pacjentom – oddział ginekologiczny, położniczy, chirurgiczny, ortopedyczny, urologiczny oraz poradni, m.in. Poradnia Chorób Żył. Wykonywane jest także wiele zabiegów małoinwazyjnych z użyciem innowacyjnych sprzętów, które oparte są na najnowszych technologiach medycznych. Zapewniają one pacjentowi przede wszystkim bezpieczeństwo i mniejszą ilość powikłań oraz pozwalają na szybką rekonwalescencję i powrót do codziennych obowiązków.

Firma Balton wprowadza swój wyrób medyczny Flebogrif do najbardziej wyspecjalizowanych placówek w Polsce. „Zależy nam na tym, aby pacjenci leczeni metodą flebogrif trafiali w ręce najlepiej wykształconych operatorów w naszym kraju. Trzeba podkreślić, że powodzenie zabiegu w dużej mierze zależy od doświadczenia i umiejętności operatora. Decydując się na współpracę ze szpitalem Pro-Familia w Rzeszowie mamy pewność, że nasz sprzęt będzie wykorzystywany przez najlepszych specjalistów” – mówi Elżbieta Sojka, dyrektor ds. badań klinicznych i innowacji firmy Balton

Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu

Do zabiegu w rzeszowskim szpitalu zakwalifikowano 4 pacjentów. Pierwsza pacjenta, pani Lidia jest fizjoterapeutką. Wiele godzin podczas swojej pracy spędza w pozycji stojącej. Pomimo młodego wieku już pojawiły się u niej pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ). „Kiedy wracam z pracy czuję ból w kończynach. Jest on tak silny, że po przyjściu do domu muszę trzymać nogi w górze – taka pozycja pomaga na chwilę zmniejszyć dolegliwości bólowe. Niestety kolejnego dnia, jeszcze w pracy, czuję ciężkość nóg, a później ból”. Pani Lidia mówi, że na jej nodze pojawiły się już pierwsze nieestetyczne  zmiany, które dla młodej osoby, szczególnie kobiety są uciążliwe. „Doskonale zdaję sobie sprawę, że dolegliwości z czasem będą się nasilać, dlatego już teraz zdecydowałam się na zabieg” – dodaje Pani Lidia

Flebogrif badanie usg

Kolejny pacjent poddający się leczeniu to trzydziestoletni ratownik medyczny, który z problemem żylaków zmaga się już kilka lat. Przeszedł także klasyczną operację leczenia żylaków, choroba jednak po kilku miesiącach powróciła. „Zdecydowałem się na zabieg leczenia żylaków Flebogrifem, bo wiem że jest bezpieczny. Ponadto już jutro będę mógł wrócić do swojej pracy i codziennych obowiązków. Po operacji tradycyjną metodą musiałem pozostać na zwolnieniu lekarskim, zmieniać opatrunki, rekonwalescencja trwała kilka tygodni, a i tak żylaki powróciły”- mówi pacjent. Również dla kolejnego pacjenta bardzo ważny był szybki czas rekonwalescencji, który pozwala nie tylko wrócić do pracy, ale także aktywności fizycznej. „Lubię sport i regularnie chodzę na siłownie. Leczenie żylaków na sali operacyjnej wiąże się z pobytem w szpitalu, znieczuleniem, a to wpływa na kondycję całego organizmu. Po leczeniu wykonanym za pomocą flebogrifu już kolejnego dnia jestem w pełni sprawny. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że muszę zmniejszyć intensywność treningów, ale najważniejsze jest dla mnie to, że nie muszę z nich rezygnować”– podkreśla.

Pani Krystyna ma 59 lat, przez całe życie ciężko pracowała fizycznie i spędzała wiele godzin w pozycji stojącej. Trzeba dodać, że jest szczęśliwą mamą pięciorga dzieci, a więc przeszła 5 ciąż, które także nie były obojętne dla kondycji układu żylnego. „Już od dłuższego czasu dolegliwości związane z żylakami bardzo mi przeszkadzały. Nogi, szczególnie wieczorem były bardzo obolałe, miałam wrażenie są one obwiązane, powleczone jakimś sznurem. Na zabieg namówiła mnie Sąsiadka, która wiedziała o moich dolegliwościach”.

Zabieg w rzeszowskim szpitalu wykonywany był przez dwóch chirurgów: dr Piotra Janika i dr Grzegorza Bednarczaka. Lekarzy wspierał także prof. Tomasz Zubilewicz, który od lat pracuje nad rozwojem metody leczenia żylaków za pomocą flebogrifu oraz szkoli z niej chirurgów na całym świecie.

Tomasz Zubilewicz - profesor

prof. Tomasz Zubilewicz

Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
To uznany w Polsce i na całym świecie chirurg naczyniowy. Jest Absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada II stopień specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej, specjalizację w zakresie chirurgii naczyń i angiologii. Jest autorem i współautorem setek prac naukowych i artykułów, które ukazują się w publikacjach i czasopismach medycznych. Pełnił także funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Od lat zajmuje się leczeniem objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Prowadzi wykłady i prelekcje na konferencjach i kongresach w naszym kraju i za granicą. Od kilku lat współpracuje także z polską firmą Balton udoskonalając leczenie żylaków za pomocą Flebogrifu.

Profesor Tomasz Zubilewicz był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia naukowe. Otrzymał nagrody: im. Reinaldo dos Santosa (Ljubljana, Słowenia, 2004), nagrodę na  Międzynarodowym Kongresie MLATH (Montpellier, Francja, 1996), nagrodę im. R. Węgłowskiego (Polskie Towarzystwo Angiologiczne, Kraków, 2002).

Zabiegi w szpitalu Pro-Familia przeprowadzane były w ambulatorium, lekarzom towarzyszyła instrumentariuszka. Pacjenci zgłaszali się do gabinetu na wyznaczoną godzinę i jeszcze tego samego dnia wracali do swoich domów. Umówiony zabieg poprzedzony był wizytą kwalifikacyjną, na której lekarz dokładnie oglądał zmiany przy pomocy badania usg Duplex Doppler (link do artykułu o badaniu) oraz zlecał wykonanie podstawowych badań krwi.

Skuteczność zabiegu

Zabieg u trzech pacjentów udało się przeprowadzić pomyślnie, trwał on około 30 minut. Jedna z pacjentek, która została zakwalifikowana do leczenia żylaków nie została zoperowana. Było spowodowane to prawdopodobnie stresem, który przyczynił się do obkurczenia naczyń żylnych. W tej sytuacji chora zostanie jeszcze raz zakwalifikowana do zabiegu. „Taka sytuacja może zdarzyć się u każdego pacjenta, przy każdej metodzie leczenia żylaków. Musimy pamiętać, że u chorych wizyta u lekarza, widok krwi, a nawet białego fartucha może wywoływać niepokój. Nie oznacza to jednak, że pacjent ten nie kwalifikuje się do leczenia. W takiej sytuacji zaleca się ponowną wizytę w mniej stresujących warunkach i podjęcie kolejnej próby przeprowadzenia zabiegu” – mówi prof. Tomasz Zubilewicz. Wszyscy pacjenci zgodnie przyznali, że zabieg był praktycznie bezbolesny. Wiązał się z jedynie z uczuciem niewielkiego dyskomfortu podczas początkowego nakłucia.

Zabieg flebogrif Rzeszów

Pro-Familia Rzeszów

Zapraszamy do Szpital Pro-Familia na zabiegi leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej za pomocą Flebogrifu. Placówka dysponuje wyszkoloną kadrą specjalistów oraz posiada rekomendację firmy Balton, producenta zestawu Flebogrif, do przeprowadzania zabiegu. Na stronie internetowej www.rzeszow.pro-familia.pl można znaleźć wszystkie potrzebne informację dotyczące zabiegu oraz numer kontaktowy, pod którym można umówić się na wizytę u specjalisty.

Related Posts