Żylaki a ciąża

Żylaki u ciężarnych

ciąża a żylaki

Żylaki to problem, który bardzo często dotyka kobiet w ciąży. Badania pokazują, że nawet 40 proc. ciężarnych może cierpieć z powodu żylaków. Aby uniknąć bolesnych objawów choroby należy z tym problemem jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Jak to zrobić w czasie pandemii COVID-19?

Reżim sanitarny i ograniczenie pracy gabinetów specjalistycznych

W czasie pandemii koronawirusa SARS COV-2 na placówki medyczne zostały nałożone obostrzenia. Reżim sanitarny i troska o zdrowie społeczeństwa spowodowały, że wiele gabinetów medycznych czy poradni specjalistycznych wstrzymało swoją pracę lub zmieniło ją na tryb zdalny. Także gabinety ginekologiczno – położnicze prowadzące ciąże, musiały znacznie ograniczyć swoją działalność. Oczywiście w sytuacjach wymagających pilnego spotkania z lekarzem, wszystkie ciężarne nadal otrzymują specjalistyczną pomoc. Większość wizyt jednak wciąż odbywa się za pośrednictwem telefonu bądź wideo rozmowy.

Podczas takiej konsultacji lekarz jest w stanie przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, skierować ją na badania specjalistyczne oraz wypisać potrzebne leki. Aby jednak wizyta przebiegła poprawnie i zostały podczas niej załatwione wszystkie najpilniejsze sprawy, kobieta powinna się do niej odpowiednio przygotować. Jeśli rozmowa z lekarzem wiąże się ze stresem warto spisać wcześniej na kartce wszystkie kwestie, które chciałby poruszyć ze specjalistą, szczególnie zwracając uwagę na niepokojące ją objawy.

Czas ciąży to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W jej głowie pojawić się może wiele pytań i wątpliwości, o których chciałaby porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. Niestety obecna sytuacja epidemiczna i wdrożone wraz z nią obostrzenia utrudniają bezpośredni kontakt z lekarzem.

żylaki u ciężarnych

Samodzielna ocena stanu zdrowia

Przed telewizytą warto, w przypadku kobiet ciężarnych, dokładnie obejrzeć swoje ciało. Należy sprawdzić czy w okolicach kostek nie pojawiła się opuchlizna, a powyżej nie występują pajączki lub żylaki. Choć wydawać by się mogło, że problem żylaków pojawia się dopiero w wieku senioralnym specjaliści podkreślają, że prawie połowa ciężarnych zgłasza się do ich gabinetu z powodu żylaków.

Przyczyny występowania żylaków

Za występowanie żylaków odpowiedzialna jest przewlekła niewydolność żylna. Same żylaki często uwarunkowane są genetycznie, a płeć żeńska dodatków predysponuje do wystąpienia tych zmian. Ciąża to czas kiedy ciało kobiety się zmienia. Zwiększa się masa jej ciała, a zatem organizm musi poradzić sobie z dodatkowymi kilogramami, które dźwigane są przecież przez nogi.

Leczenie żylaków

Obecnie istnieje wiele metod leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Niestety większość z nich nie jest dostępna dla ciężarnych. Najbezpieczniejsze metody zapobiegania i leczenia objawów w czasie ciąży polegają na stosowaniu działań profilaktycznych. Zaliczamy do nich stosowanie wyrobów uciskowych, dbanie o odpowiednią dietę i umiarkowaną aktywność fizyczną.

Warto także zwrócić uwagę na przyrost masy ciała w ciąży, ma on również duży wpływ na intensywność i rozwój żylaków. Zalecany przyrost masy ciała w ciąży waha się między 11,5, a 16 kg. Zachowanie prawidłowej wagi daje szansę, że problem przewlekłej niewydolności żylnej, po wyleczeniu jej objawów po ciąży, nie powróci za kilka czy kilkanaście miesięcy.

Także w czasie pandemii COVID-19

Leczenie żylaków u kobiet ciężarnych jest możliwe także w czasie pandemii koronawirusa. Lekarz podczas telefonicznej wizyty może dobrać dla pacjentki odpowiednie działanie profilaktyczne np. w postaci kompresjoterapii. U niektórych chorych skuteczne może także okazać się stosowanie środków farmakologicznych, które zmniejszają uciążliwe objawy PNŻ. Należy jednak pamiętać, że żylaki to problem, którego nie można wyleczyć tabletkami. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest leczenie zabiegowe. Jest ono możliwe po zakończeniu okresu połogu, a w przypadku mam karmiących po zakończeniu karmienia piersią.

Related Posts